
Tudjon meg többet a méhekről! Most a folytatásban a méhek fejlődéséről és a méhcsaládok működéséről lesz szó.
A méhcsaládot, mint életközösséget három kaszt alkotja:
A méhanya – A család egyetlen teljes értékű nőivarú tagja, általában családonként egy darab található. Feladata az utódok nemzése a peterakás és a család összetartása. Egy jó minőségű méhanya napi 2 - 3.000 pete lerakására is képes, mely megközelíti a saját testtömegét. Élettartama átlagosan 3-6 év.
A munkásméhek – Nőivarú egyedek, de teljes értékű ivarszerv nélkül. Cserébe viszont egyes szervei specializálódtak feladatok ellátására úgymint ivadék gondozás, lépek építése, méz és virágpor gyűjtése, védelmi feladatok. Munkásméhből egy családban nyáron akár 60.000 egyed is lehet és ezen egyedek élettartama kb. 4-6 hét, télen viszont ez a szám lecsökkenhet 15.000 egyedre, az áttelelő méhek élettartama eléri a 6 hónapot is.
Az anyaméh és a munkásméh ugyanabból a petéből fejlődik, azonos genetikai alapból, viszont eltérő táplálásuk és a bölcsőjük alakja miatt alakul ki a két merőben eltérő egyed. A méhanya 100%-ban méhpempőt kap!
A hereméhek – „Szűznemzéssel” létrejövő hímivarú egyedek. Egyetlen feladatuk a párosodás. Általában a rajzásra készülő családokban nő meg az egyedszámuk, de ekkor is néhány száz darab. Élettartamuk a nyári időszakra korlátozódik, ősszel kiűzik őket a kaptárakból, éhen halnak vagy más okból elpusztulnak.
A méhek fejlődése:
A méhek sejtekben (bölcsőben) fejlődnek. Az anyaméh megtermékenyített vagy megtermékenyítetlen petét rak le a kitisztított sejtekbe. A kifejlődő egyed a lerakott petétől és a fiasítás gondozásától függően lesz méhanya, munkásméh vagy hereméh.
A pete állapot csak meleget igényel, a pete az anya testében belekerülő tápanyagból fejlődik.
Munkásméhnél 3 nap, méhanyánál 3 nap, hereméhnél 3 nap.
Az lárva állapot gondozást igényel, fokozottan melegítik és etetik az első 3 napban tiszta garatmirigy váladékkal, azaz méhpempővel. A 3. naptól elválik a munkásméh és a méhanya táplálása és fejlődése. A méhanya továbbra is méhpempőt kap, míg a munkásméh elsősorban mézet.
Munkásméhnél 6 nap, méhanyánál 6 nap, hereméhnél 6 nap.
A báb állapot a lefedett sejtben a testében felhalmozott tápanyagból fejlődik, csak meleget kap. A vedlések során kialakulnak a kifejlett méhekre jellemző szervek, a levetett bábingek a sejtben maradnak. Munkásméhnél 12 napig, méhanyánál 7 napig, hereméhnél 15 napig tart ez az álapot.